fbpx

Backlink günümüzde internet sitelerinin Google’da üst sıralara çıkmak için kullandıkları bir başka uygulamadır. Tam olarak Türkçeye çevirmek gerekirse Backlink geri link anlamına gelmektedir. Yani bir ya da birkaç sitenin sizin sitenize link vermesi demektir. Bu sayede arama motorlarının botları tarafından siteniz daha sık ziyaret edilecektir. Herkesin anlayacağı gibi kısaca uygulamanın önemini açıklamak gerekirse Backlink, internette iyi bir yere sahip site ya da siteler sizin sitenize link veriyorsa sizin sitenizde kaliteli bir sitedir. Yani arama motorlarının botları bu nedenle Backlink uygulamasına büyük bir önem verirler.

Elbette her şeyde olduğu gibi Backlink söz konusu olduğunda da birçok farklı çeşit karşımıza çıkmaktadır. Linkwhell Backlink birbirlerine sürekli olarak link veren sitelerin belirli bir zaman sonra dönüp dolaşıp sizin sitenize link vermesidir. İlişkili Backlink de ise aynı kategoriye sahip sitelerin birbirlerine link vermeleri ve birbirlerinden link transferinde bulunmalarına verilen isimdir. Özellikle verilen linkin Dofollow olması buı linki daha önemli yapmaktadır. Nofollow Backlink ise aslında web tasarımı yapanlar tarafından pek kullanılmayan bir çeşittir. Linkin anlamı ise link vermek ya da almak istediğiniz sitenin size kefil olmayı geri çevirmesidir. Bir başka deyişle sizi kabul etmemesidir. Dofollow Backlin ise Nofoloow’un tam olarak tersidir. Dünya üzerinde birçok kişi tarafından en çok kullanılan link çeşitlerinden biri de video linktir.

Bu sitenizde yaptığınız işlemlerin malzemelerinin videolarının siteye eklenmesi ve bunun altında da sizin sitenizin linkinin verilmesidir. Pek fazla kullanılmayan bir başka link ise toplist’tir. Bu link ile birçok kategoriyi bir arada bulma fırsatını yakalayabilirsiniz. Bu linkler aynı zamanda eklendikleri sitelere link verdikleri için sizin sitenizin reklamını yapması bakımından önemlidir. Wikipedia link ise daha çok ansiklopedik bilgi içeren sitelere girip kendi sitenizle ilgili oraya bir link ekleyip o siteden kendinize uygun bir link almanıza yaramaktadır. En önemlisi ise domain uzantısına göre backlink almaktır. Uzantıları edu, gov ve org olan siteler sizin sitenize kalite ve değer katacaktır. En kaliteli backlink ise makale backlinki olmuştur. Makale yazılan sitelerden alınan linke verilen bir isimdir ve oldukça etkilidir. Dizinler aracılığı ile yapılan backlink ise sitenize uzun vadede etki edecektir. Bu türün en önemli özelliği ise tüm dünya çapında bir backlinke sahip olmanızı sağlamasıdır.

Elbette backlink çeşitleri kadar etkili uygulamalar da önemli bir yere sahiptir. Web sitenin link çıkışının çok olmaması, alacağınız linkin ana sayfadan çıkışlı olması, site içeriğinin, web siteniz ile uyumlu olması, güncel ve özgün bir site olması, pagerank değerinin yüksek olması ve Alexa trafiğinin iyi olmasına önemli etkili uygulamalardır. www.kesikkulak.com ekibi olarak bunların bilincinde olup bu şekilde size en iyi şekilde hizmet vermek için çalışmaktayız.

Leave a comment